חשיבות טמפרטורת צבע בטיפול רפואי

חשיבות טמפרטורת צבע

בניתוחים כירורגיים וטיפולים בחדרי טיפול יש חשיבות לאבחנת הגוונים של הרופא המנתח או המטפל, בנושא של נאמנות לצבע המקור פירטנו כבר בעבר ויש לו זיקה ישירה גם לערך של טמפרטורת הצבע של ראש התאורה, מכיוון שטמפרטורת הצבע משפיעה באופן ישיר על יכולת האבחנה של הרופא בגוונים של איזור הניתוח.
ככלל צבע התאורה המשמש כבסיס הוא צבע לבן בטמפרטורה של 4500 קלווין, (במילה טמפרטורה אין הכוונה למעלות חום אלא להגדרת גוון בלבד.) כאשר גוון התאורה נמוך מטמפרטורה זו, גוון התאורה הופך לצהוב יותר, לדוגמא – טמפרטורה של 3500 קלווין, ולהיפף כאשר משנים את הטמפרטורה לכדי יותר גבוה יותר מהאור הלבן, ולהגיע לרמת בהירות של אור יום DayLight בטמפרטורת צבע בהיר יותר של 5500 קלווין.
ככל שהגוון בהיר יותר וטמפרטורת קלווין גבוהה, כך תהיה יותר אבחנה בפרטים.
מעבר לטמפרטורה של 5500 קלווין גוון האור מתחיל לקבל צבע כחלחל, וביישומים רפואיים גוון זה עלול להפריע למנתח ביכולת האבחנה של איזורי הפעולה הכירורגיים.
ברוב המקרים נעדיף בחדר הניתוח את האור הלבן בטמפרטורה של 4500 קלווין, שהיא תומכת בהגדרות ה-96-CRI של גוף התאורה, ומאפשרת צפייה בגוונים הנכונים של הרקמות והעור.
כאשר המנתח פועל בסביבת איזור עם גווני אדום מרובים, של רקמות וכלי דם, עדיף להשתמש בראש תאורה עם אפשרות לשינויי גוון, מה שיאפשר לאירגון מצד אחד לאפשר לכל המנתחים עבודה בטווח טמפרטורה רגילה של 4500 קלווין, ולרופאים שיש להם חשיבות בהפרדת גוונים, להשתמש בתכונות שינוי טמפרטורת הצבע.
טמפרטורת הצבע של תאורה רפואית היא פרמטר חשוב בבחירת מנורת לד לחדרי ניתוח וטיפולים. עוד על נושאים לבחינה בתאורה רפואית ניתן לקרוא כאן.