איזו מנורה מתאימה לחדר ניתוח ?

מנורת ניתוח תלת ראשית

המנתח והצוות הרפואי בחדר הניתוח פועל בתנאי לחץ יומיומיים ומבצעים פעילויות קריטיות שיש להן משמעות לחיים או מוות של המטופלים, לכן הצורך בראייה נכונה של המטופל חיונית למניעת טעויות קטלניות.

מה חשוב לבחון ?

כאשר אנו בוחנים את הצורך במנורת ניתוח Sim.Led חדשה או מנורת טיפולים לקליניקה, עלינו לראות לנגד עינינו את הצרכים השוטפים של המנתח והצוות עבורם נדרשת המנורה, ותינתן להם האפשרות לתפעל ולתמרן את ראשי התאורה למגוון הפעילויות המתוכנן בחדר.
התפקיד המרכזי של מנורה בחדר ניתוח היא להאיר את אזור הטיפול ובאופן שיעביר את כל הצבעים האמיתיים של האזור המטופל לעיניו של המנתח.

הדבר חשוב במיוחד בתחום הרפואי מכיוון שבאזורי הטיפול אנו צופים במגוון צבעי רקמות שלעיתים ההבדל ביניהם הוא לא גדול, ולכן נדרשת אבחנה מקסימאלית בין הגוונים והתאמת הצבע המקורי של הרקמה לכפי שהיא נראית באור טבעי ומאידך מניעת סנוור של המנתח כתוצאה מהארת יתר או גווני צבע תאורה שאינם מתאימים לאזורי הפעולה. 
Sim.Led700

מנורות Sim.Led מבטיחות:

* תאורה עם החזר גוון נאמן למקור.
* הארה אחידה וללא הצללה.
* טמפרטורת צבע של 4500 KELVIN.
* אבחנה של גווני האדום ברמה הגבוהה ביותר של R9.
* שטח הארה ועומק שדה מספיק גדול שיכסה את הדרישות לניתוח.
* אפשרות לתפעל את תכונות המנורה My.Grip מהידית הסטרילית
* אפשרות כיוון וניוד ראש התאורה באופן מהיר וגמיש.

יש לתת את הדעת למיקום המנורה במרחב החדר ואורך הזרועות הנדרש.

בחדרי ניתוח ממוצעים גובה המנורה מהרצפה הוא בסביבות 240 ס"מ ואורך ממוצע של הזרועות הוא 170 ס"מ, כך מתאפשר לצוות להניע את הזרועות בגמישות מקסימלית מסביב לשולחן הניתוח.

תכנית התקנת מנורת ניתוח

כאשר לקוח מזמין מנורת ניתוח Sim.Led, אנו מכינים עבורו תרשים עם מידות להמחשת ההתקנה בחדר, ותנועתיות הזרועות במרחב. ניתן לשנות את הגבהים והאורכים על פי מאפייני החדר והדרישות.

פתרונות לתקרות נמוכות

קיימים חדרי ניתוח ומרפאות עם תקרה מאוד נמוכה, כגון 240 ס"מ, ולאחר ההתקנה הגובה הנמוך ביותר של מערכת התאורה הרגילה יהיה מתחת ל-2 מטר, מצב בלתי אפשרי בחדר ניתוח בו יש תנועה של צוות באופן קבוע. במקרים כאלו אנו מתקינים מערך של זרועות לתקרה נמוכה (Low Ceiling) LC Sim.Led המאפשר לראש התאורה להיות קרוב ככל האפשר למפלס התקרה הנמוכה. 
בתכנון חדר ניתוח יש חשיבות ליכולת התאמה של מערכת תאורת הניתוח, שניתן יהיה להתאים אותה לכל מבנה חדר ניתוח, ולכל סוג פעילות. היא חיונית ומאפשרת גמישות רבה בתכנון החדר לפי צרכי הצוות.
למתכננים, ארכיטקטים ומעצבים ניתן לקבל קבצי DWG על מנת להטמיע אותם בתוכניות לשיפוץ או בניית חדר ניתוח חדש, או מרפאה בשילוב תאורה כירורגית.

נושאים נוספים שיש לבחון בעת בחירת מנורת ניתוח:

* עוצמת תאורה של לפחות 120,000 לוקס או 140,000 לוקס ועד  160,000 לוקס.
* יכולת של ביטול הצללה באזור הניתוח –  (Reflector Shadow Resolution System)RSRS. מאפשר המשך הארה של אזור הניתוח גם אם הצוות מסתיר בגופו את ראש התאורה כך שעדיין יגיע מספיק אור לאזור הניתוח.
* צריכת מתח נמוכה – בין 45W במנורות של 120 אלף לוקס ועד 62W במנורה של 160 אלף לוקס.
* רמת התחממות נמוכה מאוד של ראש התאורה מעל ראש המנתח – לא יותר מ-1 מעלה צלסיוס.
* מניעת זיהומים באזור הסטרילי – התצורה כוללת של ראש התאורה חלק ואחיד, מאפשר זרימת אויר למינארית. (ראשי תאורה הבנויים ממספר חלקים ולא כיחידה אחת שלימה, גורמים לחסימה חלקית של זרימת האויר מעל השטח הסטרילי ובכך ליצירת טורבולציות של אויר הפוגעות ברמה הסטרילית של אזור הניתוח).
* אפשרות לחיבור אביזרים נוספים כגון: מנשאי מסך, מצלמה וכו'.
* רמת היגיינה גבוהה ואטימה של ראש התאורה על פי תקן IP52 המונע כניסת נוזלים בעת ניקוי.
* עמידה בתקנים בינלאומיים של חשמל ובטיחות:
 IEC60601 / IEC61557-2 / IEC61557-4
* תאימות אלקטרומגנטית לציוד הרפואי.
* קיום אישורים רגולטוריים CE \ FDA ואישור אמ"ר ישראלי.

קיימת עוד סידרת ארוכה של ערכים המבדילה בין מנורות הניתוח הקיימות, אשר ניתן יהיה לקרוא עליהן במאמרים הנוספים שבאתר.